Auto też może mieć DNA

dnaWedług policyjnych statystyk każdego dnia w Polsce kradzione są średnio 42 samochody. Jednak w ciągu dekady łupem złodziei padło tylko 6 spośród 75 tys. aut oznaczonych mikrocząsteczkami z unikalnym „kodem genetycznym”. VB Leasing jako pierwsza w Polsce firma leasingowa wprowadziła do swojej oferty bazujące na tej technologii zabezpieczenie pod nazwą DNA Program.

– Poszerzenie wachlarza produktów o DNA Program wpisuje się w długofalową strategię VB Leasing. Jednym z jej kluczowych elementów jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zawieranych transakcji i ochrona klientów od zdarzeń losowych. Dzięki współpracy z renomowanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi i partnerami biznesowymi, przedsiębiorcy mogą skorzystać z szerokiej oferty nowoczesnych produktów – zarówno tradycyjnych ubezpieczeń: OC, AC, Assistance, jak i GAP, ochrony prawnej, czy PPI, gwarantującego ciągłość spłat rat leasingowych w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych czynników losowych – wyjaśnia Grzegorz Fryziel, Product Manager w VB Leasing.

Podbijająca świat technologia DNA polega na naniesieniu unikalnych dla danego przedmiotu tysięcy mikrokropek. O oznaczeniu informują specjalne nalepki na aucie, które skutecznie zniechęcają złodziei. – Auta zabezpieczone w ten sposób nie mają żadnej rynkowej wartości dla złodzieja czy pasera części. Cząsteczki z kodem identyfikacyjnym znajdują się na wielu elementach i w trudnodostępnych miejscach, dlatego nawet próby mechanicznego usuwania czy zamalowania nie gwarantują „oczyszczenia” pojazdu. Wystarczy jedna, by policja mogła zidentyfikować właściciela samochodu czy jego części – tłumaczy Agata Ratajczak z firmy DNA Program Polska.

Technologia pozwala zabezpieczyć przedmiot nie tylko przed kradzieżą, ale również przed procederem podmiany części. Miejsca naniesienia mikrokropek można dostrzec oświetlając przedmiot lampką emitującą światło UV, a kod identyfikacyjny umieszczony na cząsteczce jest widoczny przy pomocy szkła powiększającego. Każdy może łatwo go zweryfikować w internetowej bazie. Technologią tą można zabezpieczać zarówno pojazdy, ale również wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia oraz inne mienie.

Testy potwierdzają trwałość oznaczenia na 20 lat, a o skutkach prewencyjnych świadczą dane nie tylko z Polski, ale też z Australii, Wielkiej Brytanii czy USA, gdzie system wykorzystywany m.in. przez służby specjalne. DNA Programzyskał również uznanie w oczach polskich ekspertów, zajmując pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX.