Czarna skrzynka w samochodzie – jaka powinna być?

Czarna skrzynka w samochodzie – jaka powinna być?

Wideorejestratory przydają się niemal każdemu kierowcy. Stłuczki często się zdarzają – zarówno te mniejsze, jak i większe. I nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi kierowcami, zawsze znajdzie się jakiś mniej doświadczony lub nieuważny, który spowoduje wypadek. Niestety czasami jest tak, że kierowca ucieka z miejsca zdarzenia albo nie przyznaje się do winy. W takich sytuacjach kamera samochodowa doskonale się sprawdza. Jak ją wybrać, by była niezawodna?

Jakość obrazu przede wszystkim!

Podobnie jak w profesjonalnych fotografiach, również w nagrywaniu trasy potrzebna jest nam odpowiednia jakość obrazu. W przeciwnym wypadku nasza kamera nie będzie mogła zarejestrować takich szczegółów, jak chociażby numery tablic rejestracyjnych. Dlatego najlepiej będzie, jeśli kupimy wideorejestrator, który nagrywa w jakości Full HD. Oczywiście do tego wymagana jest też duża pamięć, więc dobrze, żeby kamera miała slot na karty pamięci.

Większość osób, kupując kamerę, zwraca uwagę przede wszystkim na rozdzielczość obrazu. Ale na wysoką jakość nagrywania składają się również inne elementy. Przede wszystkim chodzi tu o jasny obiektyw – im jaśniejszy, tym lepiej dla nas, ponieważ będziemy mieć pewność, że kamera da radę nagrać film nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Ważne jest również wykonanie obiektywu. Niewielu producentów pisze o tym w specyfikacjach, ale dobra kamera nie powinna mieć plastikowego obiektywu, a szklany, jak np. navitelr800.

Kąt nagrywania

Kolejna ważna rzecz, to oczywiście kąt nagrywania kamery. Jeśli jest zbyt mały, kamera nie będzie w stanie nagrać obu pasów jezdni. Warto więc inwestować w obiektywy szerokokątne. Obecnie już takie standardowe minimum wynosi 120 stopni. Oczywiście na rynku spotkamy też kamerki z kątem nagrywania 150 czy nawet 170 stopni. I właśnie za takimi warto się rozejrzeć.

Kamera i aparat w jednym?

Wydaje się, że funkcja aparatu w kamerce ma mniejsze znaczenie, jednak z pewnością docenicie jej wartość, kiedy będziecie musieli zrobić zdjęcia z miejsca wypadku. To naprawdę się przydaje – zarówno jako dowód dla policji czy dla ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz