Jak sprawdzić przebieg auta?

Kupując auto często zastanawiamy się, czy jego przebieg jest rzeczywiście taki, jak gwarantuje sprzedawca. Dużo słyszy się o oszustwach, takich jak cofanie liczników czy fałszowanie książek serwisowych. Czy jesteśmy w stanie sprawdzić, ile faktycznie przejechało auto?

Dokładnie sprawdź auto!

Jeśli zamierzasz kupić samochód, powinieneś dokładnie go obejrzeć na pierwszej wizycie. Mimo wszystko ślady nadmiernego zużycia łatwo jest zauważyć. Wystarczy być czujnym i spostrzegawczym obserwatorem. Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim zużyte wnętrze – zbyt wytarta kierownica, zniszczona gałka od zmiany biegów, powycierane przyciski na centralnym panelu lub te od otwierania szyb. Również mocno pobrudzone fotele czy uch poszarpane boki powinny zwrócić naszą uwagę.

Jeśli mamy do czynienia z autem wysokiej klasy, koło kierownicy wytrze się po ok. 250-300 tys. kilometrów. Jednak jeśli auto jest z niskiej lub średniej półki cenowej – nadmierne zużycie zobaczymy już po ok. 100 tys. km. Gdy zobaczymy więc mocno wytartą kierownicę, a właściciel zarzeka się, że auto przejechało 20 tys. kilometrów, coś tu na pewno nie gra. Musimy jednak pamiętać, że taka sytuacja ma najczęściej miejsce jedynie w starych autach, gdzie wymiana kierownicy czy gałki biegów po prostu jest mało opłacalna.

Czarne skrzynki w nowoczesnych samochodach

Zapewne zdajecie sobie sprawę, że w nowoczesnych samochodach instalowane są różne urządzenia, które analizują wiele informacji, mogących świadczyć o faktycznym przebiegu auta. Jakie to informacje? Między innymi liczba uruchomień silnika, liczba naciśnięć pedału hamulca, zużyte paliwo czy „dolewki” oleju. Nawet więc, jeśli nie mamy wprost powiedziane, ile faktycznie przejechało auto, te statystyki pozwolą nam dojść do prawdy. Przykładowo, na podstawie liczby hamowań możemy mniej więcej ustalić przebieg. Przyjmuje się, że kierowca statystycznie naciska hamulec dwa razy na kilometr jazdy. Jeśli więc z danych mamy, że kierowca używał hamulca 600 tys. razy, wynika z tego, że auto przejechało ok. 300 tys. kilometrów.

A jeśli chcecie kupić używany samochód bez obaw o cofanie licznika czy inne „niewielkie” przekręty, zajrzyjcie na stronę: http://www.impwar.pl/.

Opinie: 1

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *