Kiedy samochód nie zaliczy przeglądu?

car-970353_640Każdy kierowca przyzna, że posiadanie własnego samochodu to duży komfort i niezależność. Podróżowanie komunikacją miejską jest dość uciążliwą alternatywą. Zatłoczone środki transportu publicznego nie zawsze mogą stosować się do rozkładów jazdy i podróżują trasą, która zazwyczaj nie odpowiada naszym zapotrzebowaniom. Wszystkie te czynniki sprawiają, że preferujemy samochód, pomimo wszystkich kosztów związanych z jego użytkowaniem. Zalicza się tutaj składkę OC, eksploatację oraz coroczny przegląd techniczny pojazdu.

Obowiązkowy przegląd gwarancją bezpieczeństwa kierowców

Termin przeglądu technicznego to jedna z dat, która powinna być wyraźne zakreślona w naszym kalendarzu. W przeciwnym razie w przypadku kontroli drogowej, będziemy zmuszeni do uiszczenia kary finansowej. Nie jest to jednak jedyna motywacja do tego, aby pamiętać o skontrolowaniu swojego pojazdu. Brak regularnych oględzin poszczególnych części ma negatywny wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale naraża na wypadek również innych uczestników ruchu. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że nasz samochód działa sprawnie, jesteśmy zobowiązani odwiedzić stację kontroli pojazdów. Często bowiem bywa tak, że nie odczuwamy danej usterki, a może być ona przyczyną poważnej kolizji.

Niezaliczony przegląd

Coroczny przegląd techniczny samochodu nie jest bynajmniej zwykłą formalnością, która polega na zakupieniu odpowiedniego formularza, potwierdzającego sprawne działanie poszczególnych części. Zdarzają się sytuacje, w których usterka badanego obiektu jest na tyle poważna, że samochód nie przejdzie przeglądu. Dotyczy to między innymi pękniętej szyby. To jeden z argumentów, dla których nie warto rozbijać nawet szyby od strony pasażera, aby móc otworzyć od środka zablokowany zamek w drzwiach. Wybicie okna powinno nastąpić jedynie w sytuacjach wyższej konieczności, gdy przykładowo, wewnątrz zatrzaśniętego pojazdu znajduje się dziecko. Innymi poważnymi usterkami są luzy występujące w układzie kierowniczym czy w układzie zawieszenia. Ze względu na stan polskich dróg, jest to najczęstsza przyczyna niezaliczenia badania technicznego. Jeśli podczas jazdy słyszymy niepokojące dźwięki z podwozia, lepiej od razu udajmy się do mechanika. To samo tyczy się świecących kontrolek ABS i ESP.

Samochody na gaz

Kierowcy, jeżdżący samochodami zasilanymi gazem, często nie otrzymują zaświadczenia o prawidłowym wyniku przeglądu. Dlaczego? Dotyczy to braku legalizacji zbiornika LPG. Świadectwo o legalizacji musi być aktualne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że okres jego ważności trwa około dziesięciu lat. Po upływie tego czasu, należy wymienić butlę lub przeprowadzić jej ponowną legalizację.

Uszkodzone przewody hamulcowe

Elementem, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowców zdecydowanie jest układ hamulcowy. Jeżeli diagnosta zaobserwuje pęknięte przewodu hamulcowe, nie ma mowy o zaliczeniu przeglądu. Uszkodzone przewody są nieodczuwalne podczas jazdy, dlatego często zdarza się, że do pęknięcia dochodzi właśnie podczas przeglądu gdy hamulec zostanie wciśnięty z ogromną siłą.

W niektórych przypadkach, wynik przeglądu zależy od diagnosty. Niektórzy z nich podchodzą do kontroli stanu pojazdu tak rygorystycznie, że nie uznają nawet drobnych usterek jak choćby defekt wycieraczki. W pierwszej chwili może się to wydawać przesadnym podejściem, ale z drugiej strony, nawet najdrobniejsze uszkodzenie może być przyczyną wypadku drogowego.

Opinie: 1

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *