Kredyt na samochód a kredyt na dowolny cel / kredyty samochodowe

Kredyt na samochód a kredyt na dowolny cel / kredyty samochodowe

Chętni nabycia nowego pojazdu coraz częściej udają się do oddziałów banków. Doskonale wiedzą, że to właśnie tam zostanie im przedstawiona oferta finansowego wsparcia, dzięki któremu wymarzony samochód może już niedługo stać się ich własnością. Prezentujemy dwa najpopularniejsze produkty bankowe, z których korzystają przyszli właściciele aut.

Co to jest kredyt na samochód?

Kredyt na samochód jest zobowiązaniem celowym. Banki udzielają takie zobowiązanie na preferencyjnych warunkach. Kredytobiorca może liczyć na niższe raty, optymalny czas trwania umowy kredytowej czy minimalne opłaty około kredytowe, w zamian za to, że wskaże dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu. Ten staje się zresztą dodatkowym zabezpieczeniem w razie ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy.

Kredyty samochodowe cieszą się wielkim uznaniem, bo mogą z nich korzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Nabywane auto może pochodzić zaś z salonu, ale też komisu samochodowego albo od prywatnego właściciela. Może być więc nowe albo używane.

Wszystko o kredytach na dowolny cel

Kolejnym produktem, dzięki któremu udaje się spełnić marzenie o własnym samochodzie, jest kredyt na dowolny cel. O ile kredyty samochodowe wymagały potwierdzenia nabycia konkretnego pojazdu mechanicznego, tak w tym przypadku kredytobiorca ma zupełną dowolność, na co przeznaczy otrzymane środki, a bank zupełnie w to nie ingeruje.

Kredyty na dowolny cel są nieco droższe, ale za to pochodzące z nich środki można przeznaczyć na różne cele. Za część można kupić auto, za część spłacić długi czy wykonać remont mieszkania.

 

Kto może zaciągnąć zobowiązanie kredytowe?

W przypadku wszystkich produktów bankowych, które wiążą się z pozyskaniem finansowego wsparcia, procedura przyznawania zobowiązań jest dokładnie taka sama. Aby móc zaciągać kredyty samochodowe, ale też te na dowolny cel, kredytobiorca musi być pełnoletni i wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Ta obliczana jest na podstawie relacji jego miesięcznych dochodów do generowanych kosztów, na przykład tych związanych z utrzymaniem albo koniecznością spłaty.

Co ciekawe, dochody mogą być niższe w przypadku kredytu celowego na auto, bo bank otrzymuje już zabezpieczenie w postaci pojazdu. Kredytobiorca jest więc bardziej wiarygodny, bo w razie niepowodzenia finansowego zawsze może sprzedać pojazd i spłacić dług.

Korzyści kredytobiorcy

W przypadku chęci nabycia samochodu wydaje się, że nieco korzystniej wypadają kredyty samochodowe. To dlatego, że banki oferują swoim klientom dodatkowe bonusy. Kredytobiorcy, którzy zaciągają kredyt na auto, mogą liczyć na atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, serwisowanie auta, zniżki w warsztatach czy na stacjach benzynowych. Przez co najmniej kilka lat trwania umowy kredytowej oszczędności z tego tytułu będą naprawdę spore.

Korzyścią jest też rzecz jasna możliwość korzystania z samochodu od razu. Weźmy pod uwagę, że średnia wartość samochodu, jakie porusza się po polskich drogach to około 23 000 złotych. Niewiele osób ma takie oszczędności, a większość deklaruje możliwość odkładanie średnio 150 złotych miesięcznie.

Dodaj komentarz