O wciągnikach ręcznych

O wciągnikach ręcznych

W tym artykule zamierzam opisać różne modele urządzeń wciągających, które okazują swą przydatność na każdym kroku na bardzo wielu pracach budowy i poza nimi. Sądzę, że ten temat jest na tyle interesujący, że może zainteresować potencjalnie praktycznie każdą osobę czytającą ten krótki tekst.

Jako pierwszy przykład podam ręczne wciągniki łańcuchowe. Są one najczęściej przeznaczone do funkcjonowania na jednoszynowych torach jezdnych. Udźwig takiego urządzenia niejednokrotnie przekracza trzy tony, co czyni je niewyobrażalnie wydajnym.

Ponadto zabudowa, jeszcze kilka dekad temu tak obszerna, została znacznie skrócona ostatnimi czasy. Umożliwia to wykorzystywanie wciągników w bardzo małych pomieszczeniach. Ponadto wciągniki ręczne mogą się pochwalić optymalnymi właściwościami jezdnymi dzięki temu, że ich koła jezdne są łożyskowane w sposób kulkowy. Urządzenie jest również całkowicie zabezpieczone przed przechyleniem, jak i przeciążeniem. Jeśli jest taka potrzeba, wciągnik można dostarczyć w wersji odpornej na korozje.

Ktoś może spytać, czym różni się wciągarka łańcuchowa od ręcznych wciągników łańcuchowych, ale prawda jest taka, że jedyna różnica pomiędzy tymi urządzeniami tkwi w tym, jak ktoś woli je nazywać. Jedno i drugie posiada bardzo solidny korpus wykonany ze stali nierdzewnej oraz zestaw obrotowych haków zaopatrzonych w liczne zabezpieczenia. Innymi zaletami wciągników, czy też wciągarek są prostota ich obsługi, czy relatywnie niska cena. Znajdują zastosowanie na budowach, w warsztatach i w wielu innych miejscach.

Dodaj komentarz