Zlecenie transportowe a spedycyjne

Zlecenie transportowe a spedycyjne

Zapewne zauważyliście już, że wiele firm transportowych prócz usług przewozowych świadczy także usługi spedycyjne. Niektórzy błędnie utożsamiają te pojęcia. Spedycja jest w tym przypadku terminem szerszym. Jak wygląda zlecenie transportowe, a jak spedycyjne? Co powinny one zawierać?

Spedycja

Spedycja jest pojęciem szerszym niż transport. Zajmuje się bowiem organizacją transportu towarów. W zakres obowiązków spedytora wchodzi więc nie tylko wybór przewoźnika, ale także gromadzenie i przyjmowanie zleceń, zawarcie umowy z klientem, komplementacja dokumentacji, nadanie i załadowanie przesyłki, wystawienie listu przewozowego itp.

Oczywiście warunek podpisania umowy spedycyjnej to przyjęcie zlecenia. Powinno się w nim znaleźć m. in. oznaczenie dokumentu (zlecenie spedycyjne/zlecenie zorganizowania przewozu) i słowo „stawka” lub „stawka za usługę”, które określać będzie cenę wykonania usługi. Takie zlecenie powinno też zawierać podstawę prawną, dzięki której będziemy mogli określić prawa, obowiązki i odpowiedzialność obu stron umowy (Kodeks Cywilny). Ważne także, by znalazło się tu określenie: „Niniejszym zleca się zorganizowanie przewozu/transportu towaru” lub inne, o podobnym brzmieniu.

Transport

Transport to najprościej ujmując odpłatne przemieszczanie towarów, produktów, przesyłek czy ludzi z punktu A do B. Oczywiście zalicza się on do działań spedycyjnych. Możemy tu wymienić transport drogowy, kolejowy, morski czy powietrzny.

Zlecenie transportowe to oferta na wykonanie usług przewozu, która zawiera zarówno termin wykonania, trasę czy wynagrodzenie. W zleceniu tym powinno znaleźć się oznaczenie dokumentu (zlecenie transportowe/zlecenie przewozu). Podobnie jak przy zleceniu spedycyjnym, musi też być podstawa prawna, według której określimy prawa, obowiązki oraz odpowiedzialność obu stron. W tym przypadku stosuje się Konwencję CMR oraz Prawo Przewozowe. W odróżnieniu od spedycji, nie stosuje się słowa „stawka”, tylko „fracht” lub „zapłata za fracht”. Powinno się tu również znaleźć sformułowanie: „Niniejszym zleca się wykonanie przewozu (transportu) towaru” lub podobne.

Więcej o usługach związanych z transportem znajdziecie na stronie: http://faz-logistics.pl/.

Dodaj komentarz