Jakie powinno być wyposażenie pojazdu pomocy drogowej?

accident-370019_640Przepisy w Polsce są niezwykle surowe. Te mówiące o wyposażeniach pojazdów odnoszą się nie tylko do tych prywatnych czy firmowych, ale również, a może przede wszystkim, do samochodów pomocy drogowej. Ze względu na funkcję, jaką pełnią, muszą one bowiem posiadać odpowiedni osprzęt.

Pojazdy pomocy drogowej

Warto na początku zaznaczyć, iż to tego rodzaju firmy same zajmują się konstrukcyjną zmianą samochodów. Dzieje się tak dlatego, iż takie pojazdy muszą być multifunkcjonalne, to znaczy muszą być w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawiają im ciężkie warunki na drodze, tym bardziej po różnego rodzaju wypadkach. Praktycznie wygląda to tak, że firma zajmująca się pomocą drogową kupuje samochód, a później poddaje go różnego rodzaju przekształceniom oraz przebudowom, aby był w stanie pełnić funkcje ciężkiego pojazdu ratownictwa drogowego.

Wyposażenie pojazdu pomocy drogowej

Przede wszystkim pojazd tego typu musi być wyposażony w tak zwany ostrzegawczy system świetlny błyskowy. Jego barwa musi być żółta. Takie światło musi być widoczne ze wszystkich stron lawety z odległości nie mniej niż 150 metrów. Oczywiście w tym wypadku chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Często pomoc drogowa wzywana jest w nocy, a na drogach, na których oświetlenie jest znikome, trzeba koniecznie zasygnalizować, iż w danym miejscu stoi pojazd. Ma to również znaczenie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, czyli mgły lub opadów śniegu i deszczu. Poza tym istnieją określone przepisy, mówiące o tym, co powinno znaleźć się na wyposażeniu nadwozia. Jest to więc na przykład giętki hol, służący do holowania motocykla oraz sztywny hol, dzięki któremu holować można większe pojazdy. Oprócz tego zestaw świateł, który powinno się umieścić na pojeździe holowanym. Nie trzeba chyba dodawać, że pojazdy wchodzące w skład pomocy drogowej powinny mieć ważny przegląd techniczny, co dotyczy wszystkich pojazdów.

Oprócz tego laweta pomocy drogowej musi posiadać świadectwo homologacji, czyli pozwolenie na użytkowanie jej na terenie naszego kraju. Wszystkie te przepisy istnieją po to, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego oraz samochodom, którym udziela się pomocy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *